• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size

Forum Związków Zawodowych – centrala związkowa, powstała w roku 2002 w Bydgoszczy, gdzie mieści się jej siedziba. FZZ zrzesza ponad 400 tys. członków i posiada struktury organizacyjne w całym kraju. zobacz więcej...

Ile minut ma godzina? Drukuj Email
(26 głosów, średnia ocena 4.77 na 5)


Ministerstwo Edukacji Narodowej chce, by od tego roku szkolnego nauczyciele oprócz 18 godzin tygodniowo przy tablicy przepracowali co najmniej jedną godzinę z uczniami, z której rozliczą się w specjalnych dziennikach zajęć dodatkowych. Co może robić nauczyciel w ramach dodatkowej godziny zajęć? I ile ona ma trwać? Nowy zapis w Karcie Nauczyciela budzi wątpliwości związków zawodowych. Odpowiedni zapis znalazł się w nowelizacji Karty nauczyciela. Godzina ta ma być wliczona do 40-godzinnego tygodnia pracy. Nie będzie więc tzw. "Karciana godzina" dodatkowo płatna, jak np. zajęcia pozalekcyjne ponad etat. Ale pojawił się problem: czy godzina pracy dla nauczyciela to 45 minut (tyle trwa lekcja) czy też 60 minut.
Niektórzy dyrektorzy doliczają tę godzinę do pensum, inni zabraniają wliczenia wycieczki, inni przygotowań do akademii. Zdarzyło się też, że dyrektor zażyczył sobie, żeby ta godzina była odpracowywana, jeśli nauczyciel zachoruje.
Jak dowiedziała się „Rz”, ministerstwo jest skłonne uznać, że wycieczkami można rozliczać dodatkową godzinę, ale jeśli będą realizowały program, np. będzie to wyjście do uczelni na pokaz doświadczeń chemicznych. Ale ile minut ma się składać na tę godzinę? – To też będzie wyjaśnione. Prawnicy z Departamentu Strategii pracują nad wykładnią odpowiednich zapisów Karty nauczyciela – odpowiada ministerstwo.Większość szefów szkół, którzy już ustalili, co będą robić ich nauczyciele, uważa, że chodzi o 60 minut. – Pensum to 18 godzin lekcyjnych, ale nauczyciel pracuje tygodniowo 40 godzin zegarowych. Skoro ma to być godzina w ramach tego tygodnia, to chodzi o 60 minut. Jednak przyznają, że zajęcia, które mają trwać 60 minut, to problem organizacyjny: – Trzeba je prowadzić przed albo po lekcjach, które trwają po 45 minut. Nie można nauczycielowi przydzielić ich w ciągu dnia, kiedy ma tzw. okienko.
Szkoły najczęściej więc proponują uczniom pozalekcyjne kółka zainteresowań lub zajęcia wyrównawcze. Czy ci z nich skorzystają? Wiadomo, że do jednych nauczycieli uczniowie chętniej przyjdą, do innych mniej. A każdy będzie musiał z tej dodatkowej godziny pracy z uczniem się rozliczyć.
Ile minut ma godzina?

Komentarze

Proszę, zaloguj się aby skomentować...